Opis Battlefield: 2

Opis Battlefield: 2
Battlefield to seria, którą zna prawie każdy fan First Person Shooter'ów. Battlefield 2 przedstawia nam konflikt toczący się w niedalekiej przyszłości. Jego bohaterami są Ameryka, Chiny i Koalicja środkowego Wschodu.

Do naszej dyspozycji oddano 13 zróżnicowanych map. Mamy, więc mapy miejskie gdzie piechota może się wyszaleć jak i mapy terenowe gdzie bez pojazdu ani rusz. Scenerią walk są raz piaski, raz bagna tak, więc teren również jest bardzo różnorodny. Możecie spotkać się z opinią, że map jest 37. Dlaczego? Każda, bowiem mapa(poza Wake Island 2007 dodaną w jednym z patchy)dostępna jest w trzech wersjach, 16, 32 i 64 osobowej. Wersje te różnią się oczywiście wielkością. Inne różnice to ustawienie flag - o których za chwilę - oraz rodzaj pojazdów jakie będą dla nas dostępne.

Singleplayer ogranicza się do gry na najmniejszych mapach z botami. Nie są one jednak specjalnie wymagające, dlatego też ten tryb rozgrywki przeznaczony jest raczej dla nowicjuszy chcących poznać podstawy gry.

Multiplayer posiada jeden tryb rozgrywki - podbój. Wygrywa drużyna, która zabierze przeciwnikowi wszystkie punkty - "kupony". Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest oczywiście zabijanie przeciwnika. Drugim sposobem jest utrzymywanie większości flag (choć czasem trzeba mieć wszystkie) na mapie. Wtedy uaktywnia się tzw. "drain" i punkty przeciwnej drużyny zaczynają stale opadać.

Naturalnie najmilszą metodą jest zabijanie ;) W tym celu możemy wykorzystać bogaty arsenał składający się z 21 karabinów(możliwość zdobycia 7 dodatkowych) pistoletów, min, granatów i kilku innych narzędzi zniszczenia. Czym jednak byłoby pole bitwy bez pojazdów? To pytanie towarzyszyło od zawsze serii Battlefield. Dlatego też możemy jeździć jeepami, czołgami czy opancerzonymi transporterami, pływać motorówkami jak i latać helikopterami oraz samolotami.

Aby jednak móc postrzelać musimy wybrać klasę postaci. Do wyboru mamy inżyniera, medyka, szturmowca, komandosa, snajpera, grenadiera, żołnierza wsparcia. Każda z nich ma pewne zalety oraz wady. Inżynier może zaminować teren, naprawić pojazd czy też most. Jednak strzelba, którą posiada wyklucza go z walki na średnich/dalekich dystansach. Medyk może leczyć oraz reanimować ludzi w stanie krytycznym. Do tego posiada taką samą broń jak szturmowiec, co czyni go najbardziej uniwersalna profesją. Szturmowiec to maszynka do zabijania.. Posiada bardzo skuteczną broń wyposażoną w granatnik. Ma również granaty dymne. Komandos to "Pan Demolka", bowiem na swoim wyposażeniu ma śmiercionośne c4, które może umocować na każdym budynku, pojeździe. Jednak dość słaba broń wymusza na graczu bardziej defensywną grę. Snajper uzbrojony jest oczywiście w karabin wyborowy pozwalający mu zabijać wrogów z dalekich dystansów. Może również stawiać miny przeciwpiechotne. Lecz gdy dochodzi do walki w zwarciu ugina się pod siłą innych klas. Grenadier to jednostka przeznaczona do niszczenia wrogich pojazdów. W swoim arsenale ma wyrzutnie naprowadzanych laserowo rakiet. Tak jak komandos ma dość słabą broń, dlatego również jest bardziej defensywną klasą. Żołnierz wsparcia to jednoosobowa armia. Uzbrojony w ciężki karabin maszynowy może skutecznie odpierać ataki przeważającej liczby przeciwników. Może również uzupełniać amunicję innym graczom oraz sobie. Sprawia to, że posiada praktycznie nieograniczoną ilość granatów. Jego słabym punktem jest konieczność walki w pozycji leżącej, bowiem w innych pozycjach rozrzut broni jest zbyt duży.

Jak już pisałem trybem gry jest podbój a nie deathmatch więc istotna jest gra zespołowa. Battlefield 2 posiada system drużyn. Każdy gracz może założyć własną drużynę i prowadzić swój 6 osobowy oddział do boju. Aby ułatwić komunikacje w grze obecny jest VOIP, czyli system komunikacji głosowej. Do jego aktywacji wystarczy wcisnąć odpowiedni klawisz. Dzięki temu każdy żołnierz może rozmawiać ze swoim oddziałem, natomiast liderzy z komendantem. Kolejnym profitem bycia w drużynie jest możliwość odradzania się na swoim liderze. Dzięki temu nie musimy tracić czasu na dotarcie spod flagi do miejsca gdzie toczy się walka. Wspomniany komendant to specjalna jednostka. Poza możliwością wydawania liderom rozkazów i komunikowania się z nimi poprzez VOIP, potrafi zrzucać skrzynie z zaopatrzeniem, daje namiary dla artylerii oraz zwiadu lotniczego.

To jednak nie wszystko, co oferuje gra. Grając na specjalnych, rankingowych serwerach zyskujemy punkty, co więcej wszystkie nasze osiągnięcia zapisywane są w profilu konta. Gdy przekroczymy pewną liczbę punktów uzyskujemy awans. Awans oznacza możliwość odblokowania nowej broni, którą będziemy mogli wybrać zamiast standardowej w czasie gry na rankingowych serwerach. Natomiast nasze osiągnięcia w walce zaowocują medalem lub odznaczeniem.

Wszystko to w połączeniu z dynamizmem rozgrywki sprawia, że jest to jeden z najbardziej popularnych shooterów. Jeśli lubisz gry stworzone z rozmachem oferujące dużo adrenaliny i emocji to bez wątpienia Battlefield 2 jest pozycją dla Ciebie!