Poradnik Battlefield: 2

Ten krótki poradnik przeznaczony jest dla nowych graczy. Większość rzeczy tu opisanych jest oczywista dla każdego, kto grał w jakąkolwiek strzelankę. Jeśli jednak dopiero zapoznajesz się z tym tytułem bądź też rodzajem gier powinien ci on pomóc w ciężkich pierwszych chwilach. Pamiętaj jednak, że 60% umiejętności gry to dostosowywanie tych zasad do sytuacji i przeciwnika. Tego nie można nauczyć czy wyjaśnić. Musisz po prostu spędzić trochę czasu online i "ograć się". Poradnik podzieliłem na cztery ogólne działy:
Podstawy
Staraj się zawsze być w squadzie. Jeśli nie ma, do kogo dołączyć stwórz własny.

Stale obserwuj minimapę. Orientacja w sytuacji na mapie bardzo ułatwi ci grę.

Gdy widzisz wroga maszynę zaraportuj ją. Dzięki temu ktoś inny będzie mógł przygotować się na nadchodzące niebezpieczeństwo.

Wspieraj drużynę. Jeśli widzisz kogoś walczącego z wrogiem jak najszybciej dołącz i wesprzyj go. Ignorowanie drużyny nie da ci ani punktów ani zwycięstwa. Pamiętaj o tym.

Obserwuj własną drużynę. Wbiegnięcie pod pędzący czołg nie jest miłe dla żadnej ze stron. Logika nakazuje by to piechota omijała pojazdy a nie na odwrót. Rozpędzony pojazd nie zatrzyma się w ciągu sekundy.

Jeśli zginiesz z ręki sojusznika zastanów się czy aby nie na własne życzenie. Przebieganie przed lufą karabinu często kończy się w ten sposób. Przejście za graczem nie zabierze ci więcej czasu a może zaoszczędzić sporo nerwów.

Przed osądem oceń sytuację. Jeśli biegnie do ciebie kilku przeciwników, po czym wszyscy giniecie od artylerii czy granatu rzuconego przez kogoś z twojej drużyny zastanów się czy miałeś realne szanse wygrać pojedynek. Obronienie flagi jest ważniejsze niż jeden ticket.

Nigdy nie kradnij własnego sprzętu. Jeżeli ktoś wysiadł z pojazdu i go naprawia to nie po to byś sobie nim odjechał. Zachowanie takie jest bardzo niemile widziane na serwerach.

Jako commander pamiętaj o swoich obowiązkach. Nie ograniczaj się tylko do UAV/zaopatrzenia raz na jakiś czas. To twoim zadaniem jest pilnowanie wszystkich flag. Dzięki skanerowi bez problemów możesz kontrolować sytuacje na całej mapie. Korzystaj z tego.

Giń wraz ze swoim pojazdem. Jeśli uciekniesz, gdy zacznie się palić przeciwnik może go zdążyć naprawić i zabrać. Możliwe również, że przeciwnik już czeka na twoją śmierć, aby zabrać nowo odrodzony pojazd. Odradzając się w miejscu "stacjonowania" pojazdu masz szanse zapobiec kradzieży.

Jeśli wejdziesz w posiadanie wrogiego pojazdu dbaj o niego. Tak długo jak go używasz przeciwnik nie dostanie nowego.
Piechota
Staraj się grać wszystkimi klasami. Znajomość każdej broni da ci przewagę w walce.

Dobieraj broń do przeciwnika. Jeśli wiesz, że w pobliżu jest wrogi czołg rozsądniej będzie wybrać grenadiera niż na przykład medyka.

Jeśli w pobliżu są przyjazne pojazdy staraj się je ochraniać nawet za cenę życia. Pojazd jest ważniejszy od pojedynczego żołnierza.

Battlefield 2 jest grą zespołową, pamiętaj o tym. Jeśli jesteś medykiem reaguj na wołania drużyny. W grupie więcej osiągniesz.

Nieruchomy cel to martwy cel. Staraj się możliwie często zmieniać swoją pozycję.

Jeśli w czasie pojedynku skończy ci się amunicja pamiętaj o pistolecie. Wiele osób w takiej sytuacji ucieka. Kilka strzałów z pistoletu może skutecznie zakończyć walkę.

Walki na duże dystanse prowadź z pozycji leżącej z bronią ustawiona na pojedynczy tryb ognia. Na krótkie dystanse najlepszym rozwiązaniem jest strzelanie seriami oraz ciągłe poruszanie się.

Bądź elastyczny. W razie konieczności podnoś broń leżącą w pobliżu.
Pojazdy lądowe
Czołgi oraz APC mają dwa rodzaje uzbrojenia. Używając lewego klawisza myszki strzelamy z działa. Prawym natomiast w czołgach możemy strzelać z karabinu, co jest najlepszym sposobem unieszkodliwiania piechoty a w APC odpalać sterowane laserowo rakiety, które są bardzo przydatne w walce z pojazdami opancerzonymi.

Czołgi i APC mają najmocniejsze opancerzenie z przodu a najsłabsze z tyłu. Dlatego w czasie walki należy ustawiać się do wroga przodem samemu natomiast próbować go zaatakować od tyłu lub boku. Gąsienice to również bardzo czułe miejsce czołgu.

W razie potrzeby wycofania się lub zmylenia przeciwnika czołg może stworzyć zasłonę dymną (standardowo klawisz x).

Działko APC jest doskonałą bronią przeciw piechocie. Spory rozrzut sprawia, że nawet nie trafiając bezpośrednio wroga możesz go zabić. Jeśli ktoś schowa się za jakąś przeszkodą strzelaj na ślepo. Prawdopodobieństwo zabicia go jest bardzo duże.

Najlepszą profesją dla kierowcy jest oczywiście inżynier. W razie potrzeby możesz wyskoczyć i szybko naprawić swój pojazd. Dodatkowym profitem z wyboru tej klasy jest możliwość automatycznego naprawiania pojazdów znajdujących się blisko nas. Dlatego też dobrą taktyką jest jeżdżenie w duecie. Dwa naprawiające się nawzajem pojazdy są dużo trudniejsze do zniszczenia.

Jeśli masz strzelca w czołgu daj mu się wykazać. Gdy w pobliżu znajduje się wrogi helikopter strzelec może uratować ci życie. Jednak pamiętaj, że w czasie jazdy bardzo ciężko jest w coś trafić, dlatego warto się zatrzymywać o ile sytuacja na to pozwala.

Twoim głównym celem są pancerne pojazdy wroga. Jeśli ktoś raportuje czołg/APC zareaguj i pomóż. Uganianie się za piechota, gdy drużyna ginie to głupota. Po zniszczeniu twojej piechoty wróg zajmie się tobą a wtedy będziesz musiał walczyć i z piechotą i pojazdami.

Jeep jest bardzo skuteczną bronią przeciwko wrogim śmigłowcom. Do tego to najszybszy sposób transportu. Przy okazji możesz porozjeżdżać przeciwników zanim zdążą wystrzelić.
Lotnictwo
Zarówno helikoptery jak i samoloty mają flary mogące uchronić przed wrogimi rakietami. Nie marnuj ich na darmo, chociaż nie mają limitu to ładowanie kolejnych chwile trwa.

Gdy walczysz z wrogim samolotem staraj się sprowokować go do użycia flar i atakuj, gdy będzie ich pozbawiony. Pamiętaj jednak, że on może zrobić to samo.

Smuga zostawiana przez samolot używający dopalaczy pomoże ci zlokalizować wroga.

Czasami warto atakować wrogie lotnictwo po przełączeniu na bomby. Przeciwnik nie będzie namierzany, więc i nie zorientuje się, że coś go goni. Dzięki temu można zniszczyć go pewną serią z działka.

Twoim priorytetem powinno być wrogie lotnictwo. Dopiero po jego wyeliminowaniu atakuj cele naziemne.

Latając helikopterem pamiętaj, że to gunner ma niszczyć wrogie pojazdy i zabijać piechotę. Staraj się trzymać rakiety na specjalna sytuacje jak na przykład walka z wrogim helikopterem na małym dystansie.

Staraj się latać stabilnie. Przechyły czy beczki, choć mogą wyglądać efektownie to utrudniają gunnerowi strzelanie. Czasem również bardziej wystawiają cię na ogień wroga niż przed nim chronią.

Zachowaj zimną krew w momencie namierzania czy obrywania od wroga. Panika nie pomoże a jeden rozsądny manewr może uratować ci życie lub nawet zniszczyć wroga.

Nieruchomy helikopter to na 90% zniszczony helikopter. Zawisając na przykład nad flaga jesteś łakomym kąskiem dla czołgów czy wrogich eryxów. O samolotach nie wspominając.

Jeśli gonisz wroga, który nie zna twojego położenia, nie śpiesz się. Lepiej zaczekać i oddać pewny strzał niż zdradzić swoją pozycje i stracić przewagę, jaką jest zaskoczenie.

Jeśli ktoś raportuje wrogi czołg/APC to powinieneś się tam udać i go zniszczyć. Helikoptery to najlepsze narzędzie do walki z pojazdami opancerzonymi - pamiętaj o tym.

Postaraj się latać również jako gunner. Dzięki poznaniu jego możliwości i słabości będziesz mógł jako pilot maksymalnie wykorzystywać jego profity.

Jako gunner staraj się raportować wrogie cele. Jeśli pilot będzie mógł skupić się na lataniu a nie wyszukiwaniu wrogów helikopter pożyje dłużej. Będzie mu również łatwiej wystawić ci cele do zniszczenia.

Pamiętaj o priorytetach. Najpierw niszcz cele najgroźniejsze dla maszyny. Stingery, pojazdy AA, wrogie helikoptery, jeepy. Dopiero potem ciężkie pojazdy i piechota.

Jeśli widzisz, że pilot zajmuje dogodną do strzału pozycje - zaczekaj, zwłaszcza, gdy wróg was nie zauważył. Pozwól pilotowi ułatwić ci strzał.

Używaj środków adekwatnych do celi. Strzelanie z rakiety do piechoty czy z działka do czołgów to po prostu głupota.