Pojazdy w Battlefield: 2

RIB

Na wyposażeniu klas: Wszystkie

RIB (Rigid Inflatable Boat) bardzo szybka i zwinna łódka, Pierwsze egzemplarze pojawiły się w latach 90 XX wieku. Sa one wykorzystywane przede wszystkim przez amerykańskie siły specjalne. Ich kadłub zbudowany jest z wzmocnionego szkłem plastiku, neo-preonu i nylonu. Można je zrzucać z samolotów/helikopterów lub spuszczać z pokładu statków/okrętów. Rozwijają prędkość 45 węzłów. W BF:2 załoga łódki składa się z maksymalnie szcześciu osób: sternika, pasażera obsługującego karabin maszynowy oraz 4 żołnierzy desantu (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na pokład zabrać większą ekipę).

F-15E STRIKE EAGLE

Na wyposażeniu klas: USMC

Po doświadczeniach wojny Wietnamskiej US Air Force poszukiwało takiego samolotu, który zapewniłby panowanie w powietrzu. Pierwsze egzemplarze powstały w 1970 roku a seryjna produkcja rozpoczęła się sześć lat później. Załogi i obsługi natychmiast pokochały nowy samolot. Jego zwrotność, uzbrojenie oraz nowoczesna awionika były tym czego potrzebowano. Wersja E jest samolotem mającym na celu niszczenie jednostek przeciwnika za pomocą bomb i zdalnie kierowanych rakiet daleko za linią wroga. W BF:2 F-15 pilot ma do dyspozycji rakiety oraz bomby natomiast drugi pilot dysponuje zdalnie sterowanymi rakietami.

F-18A/E Superhornet

Na wyposażeniu klas: USMC

F-18 został skonstruowany dla US Air Force, jednak US Navy dostrzegła w nim samolot, który mogłby stacjonować na lotniskowcach. Pierwszy Hornet pojawił się w 1983 roku, natomiast jego ulepszona wersja Super Hornet całą dekadę poźniej. Jest to najbardziej wszechstronny samolot zbudowany dla armii amerykańskiej, może wykonywać misje myśliwskie, bombowe, zwiadowcze i inne. W BF:2 samolot jest uzbrojony w bomby i rakiety. Niestety nie jest tak zwrotny jak w rzeczywistości.

MIG-29 Fulcrum

Na wyposażeniu klas: MEC

Migi dwudziestedziewiąte sa najowocześniejszymi rosyjskimi samolotami. Jest to odpowiedź na zachodnie F15 i F18. Pierwsze egzemplarze pojawiły się w 1977 roku. W 1997 Stany Zjednoczone zakupiły 21 Mołdawskich MIGów mając na celu nie dopuszczenie do sprzedaży ich Iranowi. Zostały one przekazane do Centrum Wywiadu w Ohio. W BF:2 pilot ma do dyspozycji rakiety i bomby.

Su-34 Flanker

Na wyposażeniu klas: MEC / ChRLD

Su-34 jest dwu-miejscowym samolotem, pierwotnie zaprojektowanym do startowania z pokładu lotniskowców, został jednak przerobiony i doskonale spisuje się w roli myśliwca-bombowca. Załoga Su-34 ma do dyspozycji rakiety i bomby odpalane przez pilota oraz sterowane laserowo rakiety, za które odpowiada drugi pilot.

Jian(J)-10

Na wyposażeniu klas: ChRLD

Jian 10 w założeniu jest samolotem defensywnym, ma on na celu unowocześnić przestarzałe chińskie lotnictwo. Jest to efekt współpracy chińskich i izraelskich inżynierów; pierwotnie skierowany przeciw ZSRR. Pierwszy prototyp rozbił się podczas testów w 1995 roku, ale już cztery lata później testy zostały wznowione. Planowanie wejście do służby nastąpi po roku 2005. Jest to zdecydowanie najzwrotniejszy samolot w grze, bez problemu radzi sobie z amerykańskimi odpowiednikami. Uzbrojenie to rakiety, bomby oraz działko. Dobry pilot w połączeniu z J-10 stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

F-35B

Na wyposażeniu klas: USMC

W grze mamy możliwość zasiąść za sterami najnowszego samolotu amerykańskich sił zbrojnych. Oddano nam wersje B, specjalnie przystosowaną do krótkiego startu dzięki zastosowaniu obracających się silników pozwalających na pionowy start. W BF:2 uzbrojenie F35 jest takie same jak innych samolotów, jedank wg. większości graczy jest to zdecydowanie najmniej zwrotny i niestety najgorszy w sterowaniu samolot.

AH-1 SuperCobra

Na wyposażeniu klas: USMC

AH-1 Super Cobra to dobrze znana nam z Wietnasmkich pól walk maszyna. Wersja występująca w grze została zamówiona przez USMC w 1983 i nadal cieszy sie dużą popularnością. Wersja występująca w grze to prawdopodobnie Whisky Cobra. Pilot ma do dyspozycji tylko rakiety natomiast drugi pilot odpowiada za działko i zdalnie sterowane rakiety TV.

WZ-10

Na wyposażeniu klas: ChRLD

W przeciwieństwie do Rosji, Ameryki czy innych państw Chiny nigdy nie posiadały helikoptera bojowego z prawdziwego zdarzenia. W połowie lat 90 stworzono WZ10, którego głownym zadaniem jest niszczenie czołgów. Uzbrojenie jest takie same jak u Rosyjskich i Amerykańskich odpowiedników.

Mi-28 Havok

Na wyposażeniu klas: MEC

Mi 28 jest następcą Mi-24 Hind, który był w służbie przez 25 lat. Pierwszy seryjny egzemplarz zszedł z taśmy montażowej w 2004 roku. Rosyjski helikopter w niczym nie ustępuje zachodnim odpowiednikom. W BF2 uzbrojenie i jego rozkład jest taki sam jak u Cobry.

BLACKHAWK

Na wyposażeniu klas: USMC

UH-60 Black Hawk wszedł do służby w 1979 roku, zastępując UH-1 Huey. Załoga składa się z dwóch pilotów i dwóch żołnierzy obsługujących karabiny 7.62 milimetra. Na pokładzie mieści się jedenastu żołnierzy desantu. Jest opancerzony w najważnieszych miejscach, a jego konstrukcja ma na celu pochłonąć energię w razie wypadku. W porównaniu z pozostałymi śmigłowcami BlackHawk jest o wiele zwrotniejszy i łatwiejszy w pilotowaniu. Załoga helikoptera liczy sobie sześć osób: pilot, dwóch strzelców obsługujących broń pokładową (2 miniguny) oraz 3 pasażerów, którzy mogą prowadzić ogień z broni osobistych.

Z-8

Na wyposażeniu klas: ChRLD

Helikopter ten powstał na bazie francuskiego Super Frelona. Pierwszy lot odbył się w 1985 roku. Załoga liczy dwóch pilotów; na pokład można zabrać 27 w pełni uzbrojonych żołnierzy. Obecnie jest on na wyposażeniu Chińskiej Marynarki Wojennej. W BF:2 załoga składa się z pilota, dwóch żołnierzy obsługujących karabiny 7.62mm oraz trzech żołnierzy desantu.

Mi 17 HIP

Na wyposażeniu klas: MEC / ChRLD

Jest to zmodyfikowana wersja rosyjskiego Mi-8. Weszła do służby w 1981 roku. Dzięki modernizacji może pełnić swoją rolę w każdych warunkach pogodowych, a w razie konieczności można uzbroić go w rakiety lub bomby. W grze załoga składa się z pilota, dwóch żołnierzy obsługujących karabiny 7.62mm oraz trzech żołnierzy desantu.

M6 Bradley-Linebacker

Na wyposażeniu klas: USMC

M6 jest połączeniem dużej siły ognia oraz mobilności, która pozwala na działanie na pierwszej lini frontu. Są to zmodyfikowane transportery M2A2 Bradley, na których zamiast rakiet TOW są zamontowane Stingery. Pod koniec 2005 roku nastąpiła decyzja o rozpoczęciu wycofywania Linebackerów ze służby. W BF:2 dobrze ukryty Linebacker jest śmiertelnym zagrożeniem dla samolotów i helikopterów przeciwnika. Uzbrojenie to rakiety ziemia-powietrze oraz szybkostrzelne działko. Kierowca obsługuje całe uzbrojonie, dodatkowo w pojeździe może być transportowany jeden żołnierz desantu.

Tunguska M1

Na wyposażeniu klas: ChRLD

Podobnie jak Amerykanie, Rosjanie wyrazili zapotrzebowanie na pojazd zdolny bronić ich pojazdów z ziemii, mogą jednak poruszać się z taką samą szybkością jak one. W odpowiedzi w roku 1988 do służby weszła Tunguska. Dzięki połączeniu działek i rakiet ziemia-powietrze Rosjanie uzyskali pojazd będący w stanie osłaniać kolumny pancerne bez pozostawania w tyle. Tunguska - podobnie jak Linebacker - jest zagrożeniem dla wrogich samolotów i helikopterów. Załogę stanowią dwie osoby - kierowca / strzelec i żołnierz desantu.

LAV-25 APC

Na wyposażeniu klas: USMC

Jest to ośmiokołowy transporter zaprojektowany specjalnie dla Korpusu Marynarki Stanów Zjednoczonych. Posiada właściwości amfibijne, bardzo ważne dla USMC, które w więkoszości przypadków atak rozpoczyna z wody. W BF:2 walczymy prawdopodobnie wersją LAV-25-AT, która poza 25mm działkiem jest uzbrojona w rakiety TOW. Załoga składa się z kierowcy/strzelca oraz czterch żołnierzy desnatu, którzy obsługują karabiny 7.62mm.  Tak samo jak wersja oryginalna ma ona zdolności amfibijne.

BTR 90

Na wyposażeniu klas: MEC

BTR 90 a właściwie Bronyetransporter-90. Pierwszy raz pokazany w 1994 roku. Jest następcą BTR 80, uzbrojony w działko, rakiety oraz karabiny 7.62mm. Niewielka ilość tych transporterów jest na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej oraz Sił Zbrojnych Ukrainy. W BF:2 jego uzbrojenie i ilość załogi jest taka sama jak w przypadaku zachodniego LAV-25

Wuzhuang-Zhisheng (WZ)551

Na wyposażeniu klas: ChRLD

Sześciokołowy transporter piechoty będący na wyposażeniu armii chińskiej. Podobnie jak dwaj "bracia" jest pojazdem amfibijnym. Posiada 35mm działko i kmy 7.62mm. Jego uzbrojenie jest takie same jak dwóch pozostałych transporterów z wyjątkiem działka, które wolno, ale zadaje zdecydowanie większe szkody niż te zamontowane w pozostałych transporterach.

M1A2 Abrams

Na wyposażeniu klas: USMC

Pomimo tego, że wprowadzono go do produkcji w 1980, nadal stanowią "kręgosłup" amerykańskich sił pancernych. Pierwszy raz użyte podczas Wojny w Zatoce w 1990 roku. Uzbrojony w 120mm działo oraz dwa kmy jest zagrożeniem, którego nie wolno lekceważyć. Dzieki komputeryzacji wyposażenia ma przydomek "one shot one kill". Podczas II Wojny Irackiej sporo Abramsów zostało zniszczonych przez zasadzki lub pociski RPG. Przekonało to US Army do ropoczęcia prac nad nowym czołgiem. W BF:2 załogę stanowią dwie osoby, strzelec/kierowca/dowódca oraz kmista na wieży.

T-90

Na wyposażeniu klas: MEC

Najnowocześniejszy rosyjski czołg. Wszedł do produkcji w 1993, oparty na prototypie nazwanym T-88. Pierwotnie zakładano stworzenie całkowicie nowej konstrukcji, ale wersja produkcyjna bazuje na T-72BM, z wykorzystaniem podzespołów czołgu T-80. T-90 posiada pancerz reaktywny nowej generacji Kontakt-5 na kadłubie i wieży. Uzbrojony jest w aramtę 125mm oraz 2 kmy. W BF:2 uzbrojenie i ilość załogi jest taka sama jak w Amerykańskim Abramsie. W grze widać drobną przewagę T-90 nad Abramsem, jest to jego masa. W akcie desperacji moża staranować amerykański czołg z bardzo dobrym efektem...

Typ-98

Na wyposażeniu klas: ChRLD

Po zakupie stu Rosyjskich T-80 chińczycy postanowili zbudować nowy rodzaj czołgu, gdyż te, które posiadali były już przestarzałe. Typ-98 ma czteroosobową załogę oraz ręcznie ładowane działo, jest to spowodowane tym, że Chińczycy posiadają zachodnią amunicję, która nie pasowała do rosyjskiej mechaniki.

Humvee

Na wyposażeniu klas: USMC

To nazwa potoczna, wywodząca się od skrótu HMMWV, czyli High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle, określająca samochód terenowy opracowany dla armii Stanów Zjednoczonych. Ma wiele wariantów uzbrojenia i budowy. W grze występuje wersja z km 7.62mm. Bardzo dobry w terenie, odporny na zderzenia, niestety kiepsko opancerzony (brak bocznych szyb, oraz niezabudowany tył). Pomimo tych wad, jest to uniwersalny, wielozadaniowy pojazd. Załogę stanowią: kierowca, operator kmu oraz dwóch żołnierzy, mogących prowadzić ogień z broni osobistych.

Gaz 39371 Vodnik

Na wyposażeniu klas: MEC

Jest nazywany Rosysjkim Humveem, posiada jednak cechę, której Humvee nie ma, wodoodporny kadłub. Głownym uzbrojeniem jest km 7.62mm. Jest większy i bardziej stabilny od swego amerykańskiego odpowiednika. Jego wysokość umożliwia dotarcie na częśc niedostępnych z ziemi budynków. Załoga liczy tyle samo osób co Humvee.

Nanjing 2046

Na wyposażeniu klas: ChRLD

Przekształcony z cywilnej ciężarówki IVECO, jest nośnikiem rakiet p-lot, rakiet p-panc oraz kmów. Jest najgorzej opancerzonym z ciężkich Jeepów, załoga jest bardzo wrażliwa na ostrzał i liczy tyle samo osób co w przypadku Vodnika.

Wessex Saker DPV

Na wyposażeniu klas: USMC

Lekki, bardzo zwrotny i niezywkle szybki jeep, potocznie zwany "buggy". Używany głównie do celów zwiadowczych i szybkiego dostawania się do tylnych flag, ze względu na brak opancerzenia. Wszystkie cechy oryginału zostały w BF:2 zachowane. Uzbrojenie to 2 kmy 7.62mm. Załoga to trzy osoby, kierowca i dwóch żołnierzy.

FAV

Na wyposażeniu klas: ChRLD i MEC

Jest to amerykańska konstrukcja, która ma pełnić takie samo zadanie jak buggy, pozwala jednak na zrobienie miejsca dla większej ilości pasażerów (ale nie w grze gdzie ich ilość jest taka sama jak w DPV) i zastosowanie obrotowego kmu . W grze używają go Chińskie Siły Zbrojne i Koalicja Środkowego Wschodu. Załogę stanowi trzech ludzi, kierowca i dwóch żołnierzy. Na obrazku FAV w kamuflażu MEC.