Opis Battlefield: 2 Special Forces / Jednostki Specialne

Jednostki Specjalne to pierwszy dodatek do gry Battlefield 2. Gracz może się wcielić w nowe formacje jak Navy Seals, SAS, Specnaz czy Armia Rebeliantów. Nowe mapy, pojazdy oraz wyposażenie. To tak w skrócie. Co jednak dodano?

Oczywiście musiały pojawić się nowe mapy, więc dodano ich aż 8. Nowością są mapy nocne. W BF2:JS możemy walczyć także w budynkach, co twórcy wykorzystali dość dobrze tworząc mapę w środku lotniskowca. Będziemy mieli okazję zwiedzić również wojskową fabrykę oraz bazę rakietową. Mapy stoją na dość wyoskim poziomie i tylko kilka z nich wzbudza niechęć graczy. O dziwo prym wiedzie właśnie ta rozgrywana wewnątrz lotniskowca. O ile będąc na zewnątrz wszystko jest w porządku, to wewnątrz statku gra zaczyna bardzo przycinać. Winowajcą jest silnik BF2, który po prostu nie nadaje się do tworzenia tego typu map. Również mapy nocne nie cieszą się wielką popularnością, ponieważ niektórym graczom nie chce się co chwilę przełączać z trybu noktowizora na normalny. Całość ratują mapy typu Warlord czy Ghost Town, w których główny nacisk położono na walkę infantry. Fani mapy Strike at Karkand na pewno spędzą tutaj długie godziny.

W dodatku dostaliśmy 7 nowych pojazdów. Wśród nich jest słynny AH-64 Apache, skuter wodny czy łazik. Mapy, na których występują helikoptery posiadają tak gęstą mgłę, że latanie sprawia bardzo dużo problemów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że zmieniono fizykę helikopterów i teraz reagują one z małym opóźnieniem i sprawiają wrażenie ociężałych. Również nowe pojazdy inaczej się zachowują. Prowadząc Quada prędzej zatrzymamy się na słupie niż dojedziemy do celu.

Dodano również nowe wyposażenie, ale nowe karabiny posiadają jedynie zachodnie armie. O ile AK wciąż jest najsilniejszą bronią to pozostałe profesje mogą mieć problem w starciu z wrogiem. Twórcy dodali także stare poczciwe RPG, które znane jest z BF:Vietnam. Wszystkie strony konfliktu zyskały także nowe zabawki. I tak Snajper posiada kuszę, dzięki której możemy szybko zjechać z budynku, po wystrzeleniu z niej liny. Szturmowiec zyskał kotwiczkę, dzięki której możemy wejść praktycznie wszędzie. Dodatkowo znajdziemy także tzw. Flash Bangi, czyli po prostu granaty błyskowe. Gdy dostaniemy takim granatem obraz mocno straci ostrość. Dodano również granaty łzawiące oraz maski gazowe.

Oprawa dźwiękowa i grafika także nie zaskakują niczym nowym. W większości te same budynki i tekstury co w podstawce. Mimo to dodatek Jednostki Specjalne ma zupełnie inny klimat niż podstawka. Niestety z niewiadomych przyczyn dodatek ma większe wymagania niż podstawowa wersja gry i dla niektórych będzie to wystarczającą barierą, która go odepchnie od tego ciekawego dodatku.

Podsumowując BF2:JS jest dodatkiem dość udanym. Jeśli lubicie walkę z małą ilością pojazdów, nastawioną głównie na walkę piechoty to jest to pozycja w sam raz dla was. Niestety dodatek nie jest zbyt popularny, co również może odepchnąć nas od tego ciekawego dodatku.