Opis Battlefield: 1942

Opis Battlefield: 1942
Battlefield 1942 jest grą, w której zastosowano nową generację trybu First Person Shooter (FPS).

Akcja gry przenosi nas w samo serce drugiej wojny światowej i pozwala nam brać udział w każdej znaczącej bitwie, włącznie z kampanią na Pacyfiku (Coral See, Guadalcanal, Invasion of The Phillipines, Iwo Jima, Midway, Wake Island), w północnej Afryce(El Alamein, Gazala, Operation Aberdeen, Operation Battleaxe, Tobruk), na froncie wschodnim (Stalingrad, Berlin, Kharkov, Kursk) oraz zachodnim (Bocage, Battle of the Bulge, Operation Market Garden).

Podczas gry możemy wybrać sobie stronę konfliktu, po której chcemy walczyć. W grze zostały wyszczególnione wojska brytyjskie, amerykańskie, niemieckie, japońskie oraz rosyjskie. Każda ze stron ma swoje specyficzne cechy, jakimi są różnorodność pod względem sprzętu i wyposażenia żołnierzy. Przykładowo brytyjski i amerykański medyk posiada Thompson'a, a niemiecki MP 40.

Mapy, na których na nowo rozgrywamy bitwy są niesamowicie dopracowane i urozmaicone. Dzięki temu gra wprowadza nas nieustannie w prawdziwy klimat II wojny światowej.

Za pomocą przeróżnych pojazdów gracz może realizować swoje zadania na każdej z map. Do użytku mamy między innymi ciężki czołg Tiger, Panzer IV, artylerie Wespe, czołg średni Sherman M4A1, M10 Wolverine oraz mnóstwo jednostek morskich i powietrznych takich jak Messerschmitt 109, Stuka, Mustang, Spitfire, B- 17, Zero, Aichi - Val i Yak9.

Każdy gracz chcąc uczestniczyć w bitwie musi wybrać jedną z pięciu profesji. Każda z nich ma różne wyposażenie. Do wybory mamy snajpera, medyka, szturmowca, przeciw-czołgistę i inżyniera. Żeby wygrać bitwę całkowicie musimy zdać się na grę zespołową. Ważne też jest zgranie oraz wzajemne zrozumienie. Dzięki temu gra jest o wiele atrakcyjniejsza i trudniejsza.

Twórcy Battlefield 1942 zastosowali bardzo ciekawe rozwiązania. Żołnierz podczas bitwy, gdy zostaje ranny musi udać się do punktu leczniczego. Może skorzystać też z pomocy medyka, którego wyposażeniem jest podręczna apteczka. Każdy z żołnierzy posiada standardowo nóż i pistolet. Oprócz tego ma trzy inne bronie, ale są one zależne od doboru profesji. Inżynier może minować czołgi oraz rozkładać wybuchowe paczki. Posługując się artylerią, korzystamy z namiarów dawanych przez snajpera. Podczas bitew możemy także korzystać z naziemnych ufortyfikowań, dział przeciwlotniczych oraz przeciwpiechotnych. Atakując wrogą plażę posługujemy się barkami spuszczanymi z żurawi na wszystkich statkach. Z kolei, gdy przeprowadzamy atak czołgiem możemy używać górnego działka przeciwpiechotnego lub głównego działa wraz z karabinkiem pokładowym.

Generalnie w Battlefield 1942 są dwa tryby rozgrywki: tryb jednoosobowy (single-player) oraz wieloosobowy (multi-player).
W pierwszym gracz staje się zwyczajnym żołnierzem i bierze udział w chronologicznie poukładanych bitwach. Jego głównym przeciwnikiem są boty, które na potrzeby gry zostały wyposażone w bardzo elastyczną inteligencję. Przystosowują się do zmian zachodzących na mapie oraz reagują na polecenia wydawane radiem przez gracza.
W drugim gracz ma możliwość zagrania na serwerze z prawdziwymi przeciwnikami. Maksymalna ilość graczy mogących jednocześnie zagrać na serwerze to 64. Gra staje się o wiele ciekawsza, żywiołowa i dynamiczna. Ogromną rolę odgrywają gra zespołowa oraz umiejętności poszczególnych graczy.
Dodatkowo tryb wieloosobowy dzieli się na trzy mniejsze.
Pierwszy z nich to conquest, czyli standardowa walka o flagi przeciwnika (punkty pojawiania się wrogich jednostek)
Drugi, capture the flag, polega na przejęciu flagi z bazy głównej przeciwnika i dotransportowaniu jej do swojej bazy.
Trzeci, co-operation, jest oparty na współpracy graczy z botami.

Battlefield 1942 jest grą przebojową, która z pewnością pochłonie Cię na długie miesiące grania. Jej atmosfera, możliwości oraz precyzja wykonania wzbudzają w graczu emocje, jakich nie da Ci żadna inna gra. Jest to gra, na której nigdy się nie zawiedziesz, tym bardziej, jeśli jesteś prawdziwym fanem gier o tematyce II wojny światowej.