Aktualności

General Battlefield: 2142
18:02 16-11-2006
General Battlefield: 2142

Dzisiaj kolejny wywiadzik. Tym razem na moje pytania odpowiedział Clan Leader klanu, który ma chyba najbardziej "realną" nazwę spośród zespołów grających w serię Battlefield. Dodatkowego smaczku nadaje fakt, że jest to jedyny polski zespół, który oficjalnie nie posługuje się tylko polską flagą, lecz europejską. W swoich szeregach posiadają dwie sekcje Battlefielda, które regularnie rozgrywają mecze.

Maras jest liderem zespołu Grupa Reagowania Operacyjno Manewrowego =GROM=. Zespół ten gra z nami od momentu wyjścia Battlefield 2. Póki co nie ma żadnych sukcesów w serii BF, ale kto wie... Jak wygląda funkcjonowanie zespołu GROM? Jak powstał i z jakich graczy składa się klan?

Zapraszam do przeczytania wywiadu!

Tom@s: Początek standardowy. Kim jesteś i czym zajmujesz się w klanie?

Maras: Witam jestem Maras, a do klanu =GROM= wstąpiłem w roku 2002 roku (wówczas była w nim tylko sekcja Delta Force: Black Hawk Down). Obecnie pełnię w nim funkcję Leadera. Objąłem ją we wrześniu 2005 roku po tym jak poprzedni Leader zrezygnował z powodu braku czasu.


Tom@s: Co spowodowało, że klan =GROM= znany wcześniej na scenie m.in. Delta Force przeniósł się także na scenę BF?

Maras: Myślę, że główną przyczyną przejścia klanu =GROM= na scenę BF2 był zastój jaki nastąpił na scenie DFBHD oraz duży napływ znanych chyba wszystkim graczom "cziterów", którzy to doprowadzili praktycznie do upadku tej sceny. Pomimo zaangażowania w scenę BF2 nie pozostaliśmy obojętni wobec DFBHD, wywodzimy się przecież z niej. Byliśmy ostatnio organizatorami dwóch edycji (w 2004/2005 oraz 2005/2006) imprezy pod nazwą: =GROM= WORLD CUP TOURNAMENT TKOTH. Turniej miał na celu pobudzenie całej sceny i myślę, że spełnił swoje przeznaczenie, gdyż w Turnieju wzięły udział wysoko notowane drużyny z całego świata (a trzeba zaznaczyć, że niestety nie było żadnych nagród tylko prestiżowe medale pamiątkowe).


Tom@s: Od jak dawna gracie w Battlefielda i jakie macie sukcesy?

Maras: Sekcję BF2 powołałem do życia 17 czerwca 2005 roku, kiedy to zacząłem grać w demo tej gry. Oficjalna rejestracja sekcji nastąpiła 18 sierpnia 2005 roku na TrackerBF2 oraz forum Battlefield.pl. Sukcesy... generalnie, każdy Leader ma jakieś ambicje i marzy o wspaniałych wygranych swojego klanu, ale nie to jest najważniejsze, dla nas liczy się ekipa i ludzie, którzy ja tworzą... hym, najlepsze nasze miejsce, to 20 w Clanbase Conquest i 20 w Clanbase Infantry. Ponadto ciężko jest osiągać sukces gdy, co chwila jakiś dobry gracz odchodzi do powstających jak grzyby po deszczu Multiklanów. Borykam się z problemami kadrowymi (rozpad pierwszego składu) od około 6 miesięcy. Mam wprawdzie teraz już niezłą ekipę, ale potrzebuje ona jeszcze trochę czasu na zgranie i myślę, że na pewno przewyższy tamten skład


Tom@s: Jak pokrótce wygląda struktura organizacyjna zespołu? Kto jest CLem, WA itp.

Maras: Klan jest podzielony obecnie na trzy sekcje: Delta Force: Black Hawk Down (praktycznie inactive), Battlefield 2 i nowo powstała Battlefield 2142. W przyszłości planuję również powołanie sekcji Ghost Recon: Advanced Warrior. Ja jestem Leaderem całego klanu i do niedawna zarządzałem sekcją DFBHD, BF2 oraz BF2142. Obecnie funkcje Co-Leadera w sekcji BF2 sprawuje dwóch graczy: Mafiozo i Lysy. W sekcji BF2142 funkcje Co-Leadera obejmie wkrótce Irak. War Arranger'em w sekcji BF2 jest Rafq, ale obecnie jest na urlopie (przygotowania do matury ). W sekcji BF2142 to stanowisko nie jest jeszcze obsadzone, co oznacza że ja się tym zajmuje.


Tom@s: W przeciwieństwie do pozostałych drużyn grających w BFa w Polsce posługujecie się flagą Unii Europejskiej. Czy to oznacza, że wasz skład składa się nie tylko z Polaków?

Maras: Tak posługujemy się tą flagą nie bez przyczyny. Mamy w naszym składzie osoby, które legitymują się zagranicznym paszportem jak i zamieszkują poza granicami naszego kraju. Pokrótce mamy następujące narodowości: Rumunia, Niemcy, Anglia, Irlandia, Hiszpania, Ukraina, Irak - chyba nikogo nie pominąłem.


Tom@s: Jak wygląda skład waszego klanu w BF2142?

Maras: W skład naszego klanu wchodzą przeróżne osoby, studenci, żołnierze, uczniowie, zwykli ludzie pracujący jak i mający własne firmy. Rozpiętość wieku jest dość duża zaczynając od 16 latków kończąc na 42 latkach. Obecnie staramy się przyjmować osoby w wieku 18 lat ze względu na koszty utrzymania klanu. Wiadomo, że ucznia nie bardzo stać na wydawanie pieniędzy na serwer czy domenę www, a i rodzic może nie być zachwycony takim pomysłem


Tom@s: Czy planujecie jakiś nabór do sekcji BF2142? Co jesteście w stanie zaoferować nowym graczom i jakie macie wymagania wobec nich?

Maras: Tak, nabór do sekcji BF2142 rozpoczęliśmy praktycznie natychmiast jak tylko pokazał się BF2142. Sekcja liczy obecnie 14 osób w tym kilka gra również w BF2. Co możemy im zaoferować? Myślę, że sporo, dobrą zabawę, mecze treningowe, sparingowe oraz w ligach i turniejach. Mamy obecnie dwie domeny www.dfgrom.com oraz www.grom-clan.com. Pierwsza pozostanie domeną czysto informacyjną, a druga będzie służyć klanowiczom do obsługi meczy i treningów czyli vwar i forum. Są również dwa kanały IRC: #GROM-Team oraz #grom.pl. Posiadamy również swój serwer TS2 oraz serwer rankingowy do BF2 i uruchomiony właśnie serwer rankingowy do BF2142. Więc myślę, że możemy im zaoferować naprawdę dużo Wymagania są dość proste: wiek powyżej 18 lat, mikrofon i słuchawki, oryginalne gry BF2 i BF2142, dyspozycyjność, doświadczenie w grach i klanach mile widziane i najważniejsze kultura osobista, nie tolerujemy chamstwa i wulgaryzmów, staramy się z tym walczyć również na naszych serwerach


Tom@s: Jak powstał wasz zespół? od czego wzięła się nazwa teamu? jaka jest jego historia?

Maras: Klan powstał z inicjatywy polskich i rumuńskich studentów Politechniki Wrocławskiej w listopadzie 2000 roku, byli nimi DoDe, PREDATOR, Ivan, edi, Tygrys. Pierwszą nazwą klanu było samo słowo [=GROM=] , a grą była Delta Force II. Następnie w roku 2002 nazwa została rozwinięta do Grupa Reagowania Operacyjno Manewrowego, a tag został zmieniony na =GROM=, wówczas też ukazała się kolejna gra z serii Delta Force: Black Hawk Down, od której praktycznie wszystko się zaczęło. Była już strona www był też serwer DFBHD i system naliczania statystyk, graliśmy bardzo dużo meczy i sparingów oraz wystąpiliśmy na kilku turniejach. Gdy ukazała się w 2004 roku kontynuacja DFBHD w postaci Joint Operations: Typhoon Rising, chcieliśmy rozkręcić sekcję dla tej gry, ale się niestety nie udało. Kilku z nas zaistniało na scenie JOTR w International Conflict. Był to rozbudowany system rozgrywek ogólnoświatowych na wysokim poziomie.


Tom@s: Jakie macie sekcje w klanie poza Battlefieldem i jakie są ich największe osiągnięcia?

Maras: Wyłącznie DFBHD. Największym jej osiągnięciem jest 4 miejsce na angielskim prestiżowym turnieju *Sir* TOURNAMENT.


Tom@s: W waszym zespole jest/była także sekcja BF2. Czy ta drużyna będzie dalej istniała czy w pełni przerzuciliście się na kolejną część Battlefielda?

Maras: Tak w naszym klanie nadal jest sekcja BF2 i myślę, że długo jeszcze będzie istnieć i działać na scenie BF2.


Tom@s: Czy myślisz, że wasz klan jest dobrze rozpoznawalny na polskiej oraz europejskiej scenie e-sportowej?

Maras: Istniejemy już dość długo, więc myślę, że raczej tak. Ostatnio dostaliśmy maila od Novalogic wydawcy DFBHD, że zostaliśmy dodani do oficjalnej bazy danych Novalogic i NovaWorld dotyczącej stron miłośników gry DFBHD. Poprzez organizacje turnieju w DFBHD jesteśmy rozpoznawani przez wiele klanów na świecie, jak również otrzymujemy od nich zaproszenia na różne imprezy - turnieje czy specjalnie organizowane mecze w różne części DF. Poprzez tą znajomość odzywają się do nas również klany grające w BF2 i ostatnio w BF2142 proponując wspólne mecze treningowe lub sparingi.


Tom@s: Jaka jest wg was recepta na sukces w grze Battlefield? Ciężkie treningi czy talent?

Maras: Recepta na sukces... dobre pytanie. Tylko co jest dla kogo miarą sukcesu to, że jestem pierwszy w statystykach, czy to że mam najlepszych graczy z różnych klanów i jestem na szczycie czy to, że stworzyłem klan są w nim super ludzie i jest z kim pograć i pogadać na TS'ie. Ale generalnie potrzeba odrobiny talentu, szczęścia i treningu. Potrzebny jest mix tego wszystkiego.


Tom@s: Jak Wam się podoba najnowsza część Battlefielda?

Maras: Mam mieszane uczucia co do nowego BF'a. Był moment, że chciałem go wyrzucić przez okno, tak mnie wnerwiał, ale idzie się przyzwyczaić. Gra wymaga większego zaangażowania we współpracy teamów, a to mi odpowiada lubię taktyczne podejście do zagadnienia. No i jest cała masa rozwiązań jakie mogą prowadzić do zwycięstwa na mapie. W BF2 wypracowano pewien stały schemat sprawdzający się praktycznie wszędzie i dający określony rezultat, a tu niestety jest trochę więcej ścieżek .


Tom@s: Czy podoba wam się wizja grania klanówek w trybie Tytan? a może z unlockami?

Maras: Tytan jest dość czasochłonnym trybem. Myślę, że ten tryb będzie niestety mało popularny. W rozgrywce 4fun nie gra się dość ciekawie i trzeba wykazać się dużym teamplay'em. Unlocki raczej odpadają na klanówkach ze względu na ich dużą rozbudowę i mnogość.


Tom@s: Zapisaliście się już do Clanbase BF2142 Conquest Ladder. Wasz pierwszy mecz prawdopodobnie już za kilka dni. Czego spodziewacie się po tym meczu?

Maras: Ladder BF2142 w CB dopiero co ruszył, odbyły się właśnie dwa mecze. My jeszcze nie ustaliliśmy terminu naszego meczu jak i nie mamy wybranego przeciwnika. Ale myślę, że wkrótce się on odbędzie. Jakie mam oczekiwania wobec tego meczu. No cóż wiadomo, każdy Leader chciałby, żeby jego team wygrał mecz, a zwłaszcza inaugurujący rozgrywki klanu w nowym ladderze.


Tom@s: W jakich (innych niż CB) rozgrywkach planujecie zagrać i jakie stawiacie sobie cele w BF2142?

Maras: Oprócz Clanbase chcielibyśmy reaktywować się w rozgrywkach ESL i wystąpić w jakimś turnieju BF2142. Mieliśmy też w planach zorganizowanie takiego samego turnieju jak w DFBHD, ale pod kątem BF2. W momencie wyjścia BF2142 myślę, że to jest już nie aktualne, no chyba, że będą chętni do zagrania w tego typu imprezie. Albo przestawimy się od razu na BF2142.... Dziękuję za zainteresowanie naszym klanem i za wywiad.

Tom@s: Dziękuję za wywiad!


Strona klanowa: www.dfGrom.com; wkrótce na nowa domena www.GROM-clan.com
Adres IRC: #GROM-Team oraz #grom.pl @quakenet
Logo klanowe: kliknij tutaj

Komentarze

[01] *CQF*Darek
18:28 16-11-2006
0
Pozdro Maras, pozdro GROM !!
Wszego turnieju, meczu finałowego z UZI i smaku piachu z Somalii sie nie zapomina!!!
Powodzenia.
[02] artih
01:26 17-11-2006
0
Fajny "wywiadzik"
[03] death_name
14:27 17-11-2006
0
Ciekawie, ciekawie. Maras, wydaje mi się, że nie wszyscy się przerzucą na BF2142
[04] KobolT2
18:03 17-11-2006
0
łysy juz tam coś robi.. brawo:)
[05] PhoeniX
20:08 17-11-2006
0
*ziewanie*
[06] =GROM=Maras
10:33 26-11-2006
0
...typowy malkontent...

Dodaj komentarz

Aby komentować musisz być zalogowany. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się!